Co mohlo znamenat tetování Muže z ledovce (Ötzi)?
Je pravdou, že tetování má za sebou tisíciletou tradici. V dávných dobách se netetovalo pomocí precizních elektrických strojků, ale jehlami a sazemi. Tetovat se nechali i slavní králové, stejně jako Muž z ledovce, kterému se říká také Ötzi. Jeho tělo bylo pokryto celou řadou jednoduchých tetování, která mohla mít magický význam. Některá se dala odhalit až multispektrální kamerou, přeci jen, mumie má za sebou tisíce let v ledové rakvi. A co se tu vlastně našlo?
Jednašedesát tetování, z nichž většina z nich se počítá spíše na milimetry
Nejčastěji měl Ötzi tetování v oblasti kříže a na pravém lýtku, vlastně byl potetovaný po celém těle, protože slabé známky po „kérkách“ se našly i na hrudním koši. Zevrubnější průzkum ukázal, že muž měl jednašedesát tetování. Ta mohla dokonce sloužit k magickým účelům, například utišit bolest ze zranění. Po více než čtvrtstoletí od nálezu vědci podobnou hypotézu považují za téměř jistou, a to i díky tomu, že tetování nebyla umístěna na viditelných částech těla.
Muž z ledovce zemřel poté, co byl nejprve poraněn šípem a poté zasažen údery do hlavy. Před smrtí snědl maso z horské kozy, trpěl intolerancí na laktózu a měl předpoklady k budoucímu těžkému onemocnění srdce. Zuby ohlodané až na kost, pravděpodobně trpěl i boreliózou. Nejzajímavější však byla i pro vědce ona tetování, která zřejmě neměla funkci nějakých ornamentů. Znalcům v oboru totiž na první pohled připomenou akupresuru. Vědomosti, které se rozšířily z dálek Asie až do tehdejší Evropy? Rozhodně to nemůžeme zcela vyloučit. Buď, jak buď, zřejmě bolest z předchozích zranění trochu ustala, což bylo považováno za magické znamení.
Pět tisíc let stará tetování? Provedení rozhodně nebylo umělecké
Tetování v podobě mohutného orla nebo slzy pod okem rozhodně ještě mělo svůj čas, protože Ötzi byl potetován velmi jednoduše. Většinu z jeho 61 tetování tvoří jednoduché obrazce, černé linky sazemi nebo také křížky. V Alpách, nedaleko hranice Rakouska s Itálií, tak žil postarší muž, který při tetování prožil velkou bolest. Kůže se totiž hodně špatně hojila, inkoust vpichovaný jehlou je až předmětem moderní doby, Muž z ledovce byl tetován trochu jinak. Rozříznutá kůže, pod níž bylo vpraveno trochu popela, a to klidně několikrát po sobě. Protože ale jizvy kopírují akupunkturní body, možná se Ötzi dočkal i jisté úlevy po zahojení, pokud měl v dané oblasti těžší poranění.
Barbarská tetování znali dávní Skythové i Piktové z Británie
Některé kmeny, které Římané označovali ve své zpupnosti za primitivní, byly tetováním také doslova posedlé. Altajští lovci nebo skythská šlechta, žijící na území dnešního Ruska a Ukrajiny, ale také Piktové z Britských ostrovů, a to jmenujeme pro příklad jen některé skupiny obyvatel tehdejší Evropy. Hlavně horní polovina těla obvykle nesla řadu tetování, scény z lovu zvěře nebo podobiznu různých božstev. Mnoho tetování mělo mít samozřejmě i magický význam, nešlo jen o nějakou ozdobu.
Naproti tomu v Asii dlouho tetování znamenalo spíše společenský cejch, protože potetovaný člověk byl dříve vězněným delikventem. Křesťanská Evropa tetování rozhodně nepřála, Bible totiž něco podobného výslovně zakazuje. Na renesanci tetování jsme si museli počkat až do koloniální éry, kdy se podobná móda dostala do Evropy opět ze světa „barbarů“. Ale to už je jiný příběh a Ötzi by se jistě nestačil divit, kam až se technika tetovacích strojů dneška dopracovala…